Ulusal Enerji Forumu

Başlangıç » Forum Haberleri » Kriz Çağı ve Enerji Devrimi!

Kriz Çağı ve Enerji Devrimi!

Reklamlar

Neslihan Gökdemir

Enerji Yazarı | Energy Columnist & Writer  |  Автор Энергии

Kriz sonrasında kurulacak olan yeni dönemde bu dönüşümü bilgiye dayalı yeni parametrelere göre yeniden dizayn edebilen ülkeler ve şirketler, çok ciddi büyüme fırsatları yakalayabilecekler…

Elimizde sahip olduğumuz istatistik ve veriler çok önemli bir kriz çağından geçmekte olduğumuzu gösteriyor. Her zaman kazanmak zorunda olduğumuz öykümüz ve yolculuğumuz hiçbir zaman kolay olmayacak. Eğer etrafınızda olup bitenlere dikkatle bakan bir insansanız, içinde yaşadığımız şu anlaşılması güç çağda, hiç de alışkın olmadığınız çok şaşırtıcı gelişmelerin birbiri arkasına hızla karşımıza çıkmaya başladığını görmüyor olamazsınız!

Dünya son yıllarda akıl almaz bir değişim geçiriyor. Etrafınıza bakın, çeşitli sektörleri değerlendirin. Bu gidişatın hızı ve boyutu hakkında oldukça çarpıcı fikirler edineceksiniz. Enerji sektörü de işte bu sektörlerden biri. Zaman hızlı olma zamanı. Aksi halde, pazarın elinizden kayıp gitmesini önlemek mümkün olmayacak. Tüm ülke olarak, birlikte bir şeyler yapmak gerekiyor. Zira özel sektör başarılı oldukça ülke de başarılı olacaktır. Yapılması gereken en önemli şey alışılagelmiş şirket ve sektör yönetim düşüncelerini hızla bir kenara atıp, bir “İnovasyon” becerisi geliştirmeye odaklanmaktır.

Bunları tetikleyen en önemli şey ise ‘küreselleşme’ dediğimiz süreçtir. Yani dünyanın hem tek bir Pazar, hem de tek üretim platformu haline geliyor olmasından söz ediyoruz. Önceleri rakipleriniz yalnızca birkaç firma iken, artık karşınızda yedi düvelden yepyeni rakipler duruyor.

Dünya yeni güç merkezlerinin doğum sancısını yaşıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında oluşan uluslararası sistem, bugünkü dünyanın ihtiyaçlarına cevap veremez oldu. Dolayısıyla ekonomik sistemin yeniden inşası, küresel krizle birlikte öncelikli hale geldi. Kriz sonrasında kurulacak olan yeni dönemde bu dönüşümü bilgiye dayalı yeni parametrelere göre yeniden dizayn edebilen ülkeler ve şirketler, çok ciddi büyüme fırsatları yakalayabilecekler…

….

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: