Ulusal Enerji Forumu

Başlangıç » Hakkında » Kurucu & Başkan

Kurucu & Başkan

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Google Translate

Enerjide Yeni Geleceği Türkiye ve Dünya İçin Hep Birlikte İnşa Edelim

Let’s build a new energy future in Turkey and around the world together

«Всем вместе строить новое будущее в энергетике для Турции и всего мира»

Neslihan Gökdemir (1989 – 2019)

https://neslihangokdemir.wordpress.com/

Ulusal Enerji Forumu Kurucusu & Başkanı; iktisatçı, gazeteci ama hepsinden daha çok Türkiye’de öncü bir ‘Enerji Düşünürü’dür. Türkiye’de; 50 yıllık bir vizyonla, enerji sektörünün yeniden tasarlanması gereğini toplumla paylaşarak, objektif ve eleştirel değerlere bağlı ve tarafsızlıkla hareket eden, inovasyonda öncü çok kesimli diyalog ortamları tasarlamış ve uygulamıştır. 

Neslihan Gökdemir, 1970, İstanbul doğumludur. İstanbul Çamlıca Kız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan  Gökdemir, üniversitedeki iktisat öğrenimine, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde katkı sağlamıştır.

Neslihan Gökdemir, üniversite öğreniminden hemen sonra ulusal ekonomi basınında gazetecilik ve köşe yazarlığı yapmış; Dünya Gazetesi Kurucu ve Başkanı merhum Nezih Demirkent ile genç yaşta çalışma yaşamına başlamış; basın ve ekonomi dünyasının önemli isimleriyle çalışmıştır.

İzleyen yıllarda, basın dünyası deneyimlerine özel sektör tecrübesini ekleyen Gökdemir, yapı ve enerji sektörleri ile Rusya ve BDT ülkeleri konusunda danışmanlık görevlerinde bulunmuştur. 1992 yılından bu yana konusu ile ilgili pek çok uluslararası toplantının katılımcısı olmuş; bildiri sunmuş; seminerler vermiş; ekonomi, uluslararası ilişkiler ve enerji alanında iş dünyasındaki görevlerine paralel olarak gazetecilik yapmıştır.

Basın sektöründeki tecrübelerini iktisat alanındaki eğitimi ile birleştiren Gökdemir, 1992–1996 yılları arasında, uluslararası bir taahhüt firmasında ağırlıklı olarak enerji projelerinde çalışmıştır. Bu görevine paralel olarak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Yavuz Kılıç’a, 1992–1997 yılları arasında, enerji sektörü, uluslararası ekonomik gelişmeler, Rusya ve BDT Ülkeleri konusunda danışmanlık yapmıştır. Bu görevi sırasında, Rusya ve BDT ülkelerinde pek çok uluslararası etkinliğin mimarisinin kurgulanıp hayata geçirilmesinde önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun kuruluş çalışmalarında ve Türk Rus İş Konseyi’nin yapılandırılması ve geliştirilmesinde etkin görevler almıştır. 1996–2001 yılları arasında, yapı sektörüne Rusya ve BDT ülkeleri konusunda danışmanlık vermeye devam etmiştir.

Gökdemir, 1996 yılında Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov’un “Biz Senin Çocuklarınız Moskova” isimli eserinin Türkiye’de basılıp yayınlanmasını sağlamıştır. Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde Türk Basınında ilk kez “Yüzyıl Değişirken Rusya” isimli bir köşede yazmış; enerji ve ekonomi ile ilgili pek çok konuya ilk kez sütunlarında yer vermiştir. Sovyetler Birliği’nin en önemli simalarından Gorbaçov’un Türkiye’ye getirilmesinde görevler almıştır. Katıldığı uluslararası ziyaret ve toplantılarında; Zuganov, Yavlinski, Şatalin, Çernişev ve St Petersburg Belediye Başkanı Sobçak gibi Rusya Federasyonu’na yön veren önemli simalarla görüşme ve söyleşiler yapmıştır. Bu alanda çeşitli yayın ve raporlar hazırlamıştır. Bilindiği üzere, St Petersburg Belediye Başkanı Sobçak, Rusya Federasyonu Anayasası’nın mimarlarından olup, Putin’in de akıl hocasıydı.

Neslihan Gökdemir, 2001 yılından bu yana Ulusal Enerji Forumu’nun Kurucusu ve Başkanıdır. Ulusal Enerji Forumu, serbest piyasaya geçiş sürecinde ulusal ve uluslararası kamu ve özel sektöre rehberlik etmek amacıyla, Türkiye’de ‘Enerjide Bilgi İdaresi’ misyonunu geliştirerek, 2005 yılında, Enerji Piyasası İzleme ve Derecelendirme Ajansı’nı kurmuştur.

Enerji sektöründe bilgi altyapısının kurulması ve sürdürülebilir bir geleceğin inşası için ulusal ve uluslararası projeler üretmekte olup, Ulusal Enerji Forumu ve beraberindeki projelerle, Türkiye enerji endüstrisinin değişen Türkiye ve dünya konjonktüründeki stratejik pozisyonunu güçlendirmek amacıyla, üst düzey karar vericiler ve toplum için periyodik bilgi üretimi ve akışının bilim dünyasının da katkıları ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Gökdemir’in yayınlanmış çok sayıda yazı, makale, rapor ve görüşü bulunmakta olup, İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Evli olan Gökdemir’in 2011 doğumlu Demirhan Taha isimli bir erkek evladı bulunmaktadır.

Daha Fazla Bilgi: https://neslihangokdemir.wordpress.com/

kurucumuz 126x78.5cm_dsuk

%d blogcu bunu beğendi: